Türkiye’de Artık Çalışma İzni Olmayan Çalışamayacak

Türkiye’de Artık Çalışma İzni Olmayan Çalışamayacak

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Uluslararası İşgücü Kanunu ile Türkiye’de çalışma izni olmayanların çalışması yasaklandı.

Yürürlüğe giren Uluslararası İşgücü Kanunu ile Türkiye’de çalışmak isteyenler bundan sonra izin alacak.

İZİNSİZ ÇALIŞAN DA ÇALIŞTIRAN DA CEZA ALACAK

Kanuna göre, çalışma izni olmadan  çalışan yabancıya 2.400 TL, bağımsız olarak çalışan yabancıya ise 4.800 TL ceza kesilecek.

İzinsiz yabancı çalıştıran işveren ya da işveren vekili ise 6.000 TL ceza alacak. Kanun çerçevesinde çalışma izni olmadan hiçbir yabancı çalışamayacak ya da çalıştırılamayacak.

EĞİTİM VE SAĞLIK İÇİN ÖN İZİN ŞARTI

Türkiye’de süresiz çalışma iznine ancak, uzun dönem oturma izni ya da en az 8 yıl çalışma izni olan yabancılar başvurabilecek.

Eğitim, sağlık hizmetlerinde çalışmak isteyen yabancılar için çalışma izin başvurularının değerlendirilmesi aşamasından önce ön izin almak zorunluluğu getirildi.

TURKUAZ KART VERİLECEK

Türkiye’de çalışmak isteyen yabancılara Bakanlıkça uygun görülmesi durumunda  ‘turkuaz kart’ verilecek.

Yükseköğretim kurumunda örgün okuyan yabancı öğrenciler de çalışma izni almak şartıyla çalışabilecek.

İzinsiz çalışma konusunda istisna olarak sadece soyu Türk olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ve Avrupa Birliği (AB) üyesi vatandaşları ile sportif, sanatsal, kültürel ve bilimsel amaçla Türkiye’ye gelen yabancılar faydalanabilecek.

Çalışma izni süresiz olan yabancılar Türk vatandaşlarına verilen haklardan yararlanabilecek, ancak siyasi haklardan (seçme, seçilme, askerlik gibi) yararlanamayacak.

2 yorum

Bir Cevap Yazın

Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Tüm soru, görüş ve önerileriniz için bize geri bildirimde bulunabilirsiniz.

Uzman Ekibimizden Canlı Destek Almak İster misiniz?